از ژوئن 2024، کارت شانس آلمان (Chancenkarte) راه جدیدی برای کاریابی و یافتن شغل برای افرادی که ساکن اتحادیه اروپا هستند باز کرده است. کارت شانس در ابتدا به عنوان مجوز کاریابی تا یک سال صادر می‌شود. متقاضیان کشورهای غیر اتحادیه اروپا از طریق کارت شانس اقامت 12 ماهه در آلمان را دریافت می‌کنند تا به دنبال کار باشند. برای درخواست کارت شانس آلمان شما به شرایط اولیه‌ای نیاز دارید تا واجد شرایط شوید. در این بخش قرار است سیستم امتیازبندی یا کارت شانس آلمان را براساس اطلاعات موجود به طور کامل بررسی کنیم.

کارت شانس آلمان فرصت ورود به این کشور

کارت شانس آلمان چیست؟ کارت شانس یا کارت فرصت آلمان (Chancenkarte)، یک مجوز اقامت است که به کارگران کشورهای ثالث (غیر اتحادیه اروپا) اجازه می‌دهد تا برای جستجوی کار وارد آلمان شوند. “Chancenkarte” یا “کارت فرصت” در 1 ژوئن 2024 راه اندازی شد. این کارت براساس یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که در صورت کسب امتیاز لازم مجوز ورود به آلمان به منظور جستجوی کار فراهم می‌کند. در این صورت نیازی به ارائه مدرک قرارداد کار دائمی ندارند. با داشتن این کارت شانس، نیروهای کار ماهر در عین اینکه می‌توانند به دنبال کار باشند تا 20 ساعت هم در هفته به صورت پاره وقت کار کنند. ویزا فقط برای یک دوره زمانی یک ساله قابل اجرا است و اگر افراد در این مدت شغلی پیدا نکنند، باید به کشور خود بازگردند. کارت شانس قابل تمدید نیست. در مدت اقامت باید هزینه های زندگی خود را در آلمان پوشش دهید، اما تا زمانی که شغلی تمام وقت در زمینه تخصصی خود پیدا کنید، می توانید به صورت پاره وقت کار کنید و در مشاغل آزمایشی و کوتاه مدت مشغول به کار شوید. برای گرفتن کارت شانس آلمان لازم است حداقل 6 امتیاز از 21 را باید به دست بیاورید. اما بهترین حالت این است که امتیاز شما بالای 8 باشد.

شرایط کارت شانس آلمان چیست؟

هرکدام از موارد زیر جز پیش شرط ها برای کارت شانس آلمان هستند: دارای مدرک دانشگاهی هستید یا حداقل 2 سال آموزش فنی‌حرفه ای را در یک موسسه معتبر گذرانده اید. ثابت کنید که مهارت های زبان آلمانی حداقل سطح A1 یا مهارت های زبان انگلیسی حداقل سطح B2 را دارید. ثابت کنید که قادر به تامین هزینه های زندگی خود در تمام مدت اقامت هستید. این توانایی را با یک حساب بانکی مسدود شده یا یک نامه تمکن نشان دهید. معیارهای مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان 6 امتیاز لازم را کسب کرد. اگر به عنوان متقاضی امتیاز کافی را کسب کنید، این فرصت را دارید تا در طول یکسال در آلمان به دنبال کار بگردید. دولت به صورت سالانه سهمیه مشخصی از این کارت ها را اختصاص می‌دهد.

💡یک نکته مهم

اگر مدرک حرفه ای شناخته شده در آلمان دارید، با داشتن شروط بالا می توانید بدون نیاز به کسب حداقل امتیاز، برای کارت شانس به عنوان یک نیروی ماهر شناخته شده درخواست دهید.

جدول امتیاز بندی کارت شانس

کارت فرصت آلمان برای افرادی که شرایط لازم را داشته باشند به صورت زیر است: مجموع امتیازات: 14 امتیاز مورد نیاز: 6 امتیاز کل 14 حداقل امتیاز مورد نیاز 6 امتیاز صلاحیت (مدرک تحصیلی) در صورت داشتن مدرک دانشگاهی تا 6 امتیاز تجربه تا 3 امتیاز سن 2 امتیاز اگر زیر 35 سال دارید یا 1 امتیاز اگر بین 35 تا 40 سال دارید. زبان آلمانی اگر آلمانی صحبت کنید تا 3 امتیاز حضور قبلی در آلمان 1 امتیاز اگر قبلاً حداقل 6 ماه در آلمان زندگی کرده باشید. اسپانسر 1 امتیاز اگر همسر شما نیز شرایط کارت فرصت را داشته باشد. امتیاز مدارک تحصیلی در حوزه داشتن مدرک تحصیلی کسب امتیاز به صورت زیر است. 4 امتیاز: دیپلم و مدارک تحصیلی که توسط آلمان به رسمیت شناخته شده (زاب یا آنابین) است. 1 امتیاز: داشتن مهارت و آموزش در مشاغل سخت و موردنیاز آلمان

💡یک نکته مهم

اگر در یکی از مشاغل سخت و مورد نیاز آلمان آموزش حرفه‌ای داشته باشید، که شامل رشته‌هایی مانند پرستاری و سایر مشاغل بهداشتی، صنایع دستی، حرفه های ساختمانی، مهندسی فلز و مکانیک و فناوری اطلاعات می شود، 1 امتیاز جایزه به شما تعلق می‌گیرد.

امتیاز سابقه کار حرفه‌ای

افراد جویای کار در صورت داشتن سابقه کار حرفه ای در زمینه های انتخابی خود 3 امتیاز می‌گیرند. 3 امتیاز: 5+ سال سابقه کار در 7 سال گذشته در زمینه واجد شرایط شما. 2 امتیاز: 2+ سال سابقه کار در 5 سال گذشته در زمینه واجد شرایط شما. امتیاز برای مهارت زبان افراد می توانند بر اساس سطح مهارت مربوطه خود به زبان آلمانی، به شرط داشتن مدرکی در قالب گواهی رسمی، حداکثر 3 امتیاز دریافت کنند.

3 امتیاز: سطح B2 و بالاتر زبان آلمانی. 2 امتیاز: سطح B1 زبان آلمانی. 1 امتیاز: سطح A1 – A2 زبان آلمانی. 1 امتیاز جایزه: سطح C1 و بالاتر زبان انگلیسی.

امتیاز برای اسپانسری

1 امتیاز: کارگرانی که اسپانسر یا مشاوری دارند که به آنها در یافتن شغل در آلمان کمک کند 1 امتیاز می‌گیرند. امتیاز برای اقامت های قبلی افرادی که قبلا در این کشور زندگی کرده اند به دلیل تجربه به دست آمده و آشنایی با فرهنگ و سیستم های آلمانی امتیاز می‌گیرند. 1 امتیاز: اقامت قبلی در آلمان حداقل 6 ماه در 5 سال گذشته. این اقامت برای تحصیل، فراگیری زبان یا اشتغال سودمند است. اقامت برای مقاصد توریستی (مانند تعطیلات یا دیدارهای خانوادگی) از این امر مستثنی است.

امتیاز برای سن

افراد کمتر از 35 شانس بالاتری دارند به این دلیل که جوانان مدت طولانی‌تری می توانند کار کنند. 2 امتیاز: زیر 35 سال. 1 امتیاز: بین 35 تا 40 سال. امتیاز برای همسران 1 امتیاز: اگر قصد دارید به همراه همسر خود که وی نیز واجد شرایط است و قصد دارد برای Chancenkarte درخواست دهد به آلمان مهاجرت کنید.

💡یک نکته مهم

ممکن است فکر کنید که امتیازها با هم جمع نمی شوند و حق با شماست. منابع زیادی در مورد امتیازات و نحوه محاسبه آنها صحبت می کنند، اما گزارش رسمی هنوز وجود ندارد نکته مهم دیگر این است که افراد می‌توانند زمانی که در آلمان هستند برای درخواست کارت شانس اقدام کنند، و بستگی به نوع ویزای آنها دارد.

نمونه های محاسبه امتیاز کارت شانس آلمان

راوی کومار

راوی کومار یک مهندس برق 37 ساله از هند است. او دارای مدرک M.Sc. مهندسی برق، که مقامات آلمانی آن را تا حدی معادل تایید کردند. راوی در 7 سال گذشته 6 سال تجربه کاری به دست آورد. 3 سال پیش با ویزای کار یک سال در آلمان زندگی کرد و در سطح C1 انگلیسی صحبت می کند. علاوه بر این، به دلیل مهارت هایی که دارد در آلمان بسیار مورد توجه است و همسرش نیز شرایط لازم برای کارت فرصت را دارد.

محاسبه امتیاز

4 امتیاز: به رسمیت شناختن صلاحیت خارجی وی توسط مقامات آلمانی 3 امتیاز: پنج سال تجربه حرفه ای در هفت سال گذشته 2 امتیاز: همسر دارای شرایط کارت فرصت است 1 امتیاز: بین 36 تا 40 سال 1 امتیاز: تسلط به زبان انگلیسی در سطح C1 1 امتیاز: اقامت قانونی در آلمان برای مدت حداقل 6 ماه 1 امتیاز: مهارت های واجد شرایط در یک حرفه مورد تقاضا مجموع امتیازات: 13

ماریا فرناندز

ماریا فرناندز یک توسعه دهنده نرم افزار 29 ساله اهل برزیل است. مدرک لیسانس رشته علوم کامپیوتر دارد و 4 سال تجربه حرفه ای در رشته خود دارد. ماریا در سطح B2 آلمانی و در سطح C1 انگلیسی صحبت می کند. هرگز در آلمان زندگی نکرده است، اما به دنبال فرصت شغلی در ای کشور است.

محاسبه امتیاز

3 امتیاز: مسلط به زبان آلمانی در سطح B2 یا بالاتر 2 امتیاز: زیر 35 سال 1 امتیاز: تسلط به زبان انگلیسی در سطح C1 مجموع امتیازات: 6

مزایای کارت شانس آلمان

کارت فرصت مزایای بسیاری را برای دارنده ارائه می دهد، از جمله:

ورود آسان و سریع به آلمان:

ورود سریعتر امکان پذیر است زیرا از قبل به قرارداد کار دائم نیاز ندارید. به سادگی می توانید از سیستم امتیاز برای اثبات مدارک موجود خود (به عنوان مثال مهارت های زبانی یا تجربه کاری) استفاده کنید. این روش بدون داشتن پیشنهاد شغلی و تایید آژانس کار فدرال است.

امکان اقامت دائم آلمان:

پس از یافتن شغل مناسب، امکان تمدید اقامت وجود دارد. برای این منظور، باید درخواستی را به اداره ثبت نام اتباع خارجی در آلمان ارسال کنید. در این حالت می‌توانید از شغل پاره وقت به شغل تمام وقت تغییر وضعیت دهید یا اگر بخواهید در شغل پاره وقت باقی بمانید نیز ممکن است. مدارک کتبی، مانند توافق با کارفرما یا قرارداد کار دائم، برای تمدید اقامت در آلمان مهم است.

شانس خوب برای شغل پاره وقت با درآمد خوب:

درآمد کارهای پاره وقت یا ساعتی 12.41 یورو ناخالص در ساعت است (2024). با یک کار پاره وقت (20 ساعت در هفته) می‌توانید بیش از 1000 یورو در ماه درآمد کسب کنید. اگر می‌خواهید به یک شغل تمام وقت تغییر وضعیت دهید، درآمد خالص به بیش از 1000 یورو در ماه افزایش می یابد. پتانسیل درآمد به توانایی ها و بخشی دارد که می خواهید در آن کار کنید بستگی دارد.

چه زمانی می‌توانید درخواست را شروع کنید؟

کارت فرصت نوع جدیدی از ویزا است که هنوز اجرایی نشده است. می توانید انتظار داشته باشید که تا اواخر سال 2023 این مورد برای استفاده افراد اجرایی شود. تاریخی که آلمان جدیدا اعلام کرده است 1 ژوئن 2024 خواهد بود. شما می‌توانید با فراهم کردن شرایط این کارت برای کسب امتیاز و ورود به این کشور آماده شوید.